Centrum Medycyny Estetycznej
ul. Wojska Polskiego 174, Kalisz
Gabinet Lekarski
Medycyny Estetycznej
ul. Jagiellońska 28/98, Sieradz
lek. med. Piotr Kończak
specjalista chirugii i medycyny estetycznej, czł zarządu Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

Częste pytania

Czy mnie na to stać?

Na pewno na zabiegi upiększające nie warto zaciągać kredytu. Jeśli posiadamy samochód, jeździmy na wczasy, spędzamy aktywnie czas wolny to nie ma powodu by nie zadbać o siebie.


Czy to boli?

Zabiegi nie są całkowicie bezbolesne, lecz efekt wart jest niewielkich dolegliwości. Prawie zawsze istnieje możliwość znieczulenia.


W jakim wieku są pacjenci korzystający z pomocy lekarza medycyny estetycznej?

W zależności od problemu różny jest wiek pacjenta.

Częstym problemem pacjentów w okresie dojrzewania jest trądzik młodzieńczy, w którym pomagają peelingi medyczne.

Po okresie ciąży pacjentki zgłaszają się z przebarwieniami i rozstępami, natomiast już po 30 roku życia, gdy pojawiają się zmarszczki pacjenci chętnie korzystają z Botoxu.

Około 40 lat zauważa się utratę owalu twarzy spowodowaną wiotkością skóry, redystrybucja tłuszczu podskórnego a nawet zanikiem struktury kości.

Obniżenie linii brwi,  zmiany na szyi i dekolcie zauważają już wszyscy którzy zbliżają się do 50 urodzin.

Również wiele kobiet około 60-ki decyduje się na  kombinacje zabiegów medycyny estetycznej- często jest to wybór "zamiast liftingu", lecz chyba jeszcze częściej "dla utrzymania dobrego efektu liftingu" oraz odłożenia w czasie następnego.

Także osoby które przekroczyły70 rok życia znajdują pomoc w usuwaniu guzków skóry i posłonecznych zmian starczych.

W każdym wieku zgłaszają się pacjenci ze znamionami, brodawkami wtedy, gdy zależy im na estetycznym wyglądzie blizny


Jaka jest różnica między medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną?

Obydwie te dziedziny medycyny są oparte na dogłębnej wiedzy o anatomii i fizjologii oraz zajmują się urodą, pięknem i harmonią  ciała człowieka. Medycyna estetyczna posługuje się jednak bardziej subtelnymi metodami, co wiąże się z nieco mniejszą ingerencją. W odróżnieniu też od operacji chirurgii plastycznej pacjentki po zabiegach medycyny estetycznej nie wymagają wyłączenia z życia zawodowego i towarzyskiego. Istnieje dość płynna granica pomiędzy tymi dziedzinami m.in.

w zakresie  zabiegów takich zabiegów jak chirurgia laserowa (resurfacing, laser frakcyjny), wypełnianie ubytków objętości tłuszczem autologicznym (lipofilling) , peelingi głębokie (chemabrazja), korekta (niwelowanie) blizn,  powiększanie (modelowanie)  ust  i poprawa  konturu (owalu) twarzy.


Kto może zajmować się medycyną estetyczną?

Z krajów europejskich na chwilę obecną tylko Hiszpania  posiada formalną,odrębną specjalizację z medycyny estetycznej (wkrótce Włochy).

Według polskiego prawodawcy każdy lekarz posiadający ważne prawo wykonywania zawodu  może wykonywać każdy zabieg medyczny. Dotyczy to w tym samym stopniu medycyny estetycznej co np. kardiochirurgii.  Przepis ten ma na celu możliwość zdobywania doświadczenia i kształcenia lekarzy.

Tak, jak nikomu z nas nie przyszłoby do głowy prosić np. o zabieg na tętnicach wieńcowych dobrego internistę, tak samo zdecydowana większość pacjentów wybiera zabiegi medycyny estetycznej u lekarzy z doświadczeniem i specjalizacją  w zabiegowych dziedzinach medycyny. Warto na pewno dowiedzieć się o umiejętności lekarza i tryb ich zdobywania.


Jaka jest różnica pomiędzy medycyna estetyczną a dermatologią?

Dermatologia (a właściwie w/g nomenklatury medycznej "dermatologia i wenerologia") jest dziedzina medycyny (wyodrębniona w połowie XX wieku z interny) poświęconą leczeniu chorej skóry. Do najczęściej leczonych chorób przez dermatologów (oprócz chorób przenoszonych drogą płciową) należą: łuszczyca, grzybice i infekcje skóry, wypryski skórne, trądzik (leczenie zachowawcze), atopowe zapalenie skóry, kolagenozy, owrzodzenia podudzi.

Medycyna estetyczna w  odróżnieniu od dermatologii  zajmuje się zdrowym człowiekiem( ze zdrową skórą) z defektami estetycznymi. Przedmiot  zainteresowania medycyny leży też często "pod skórą". Przykładem jest nadmierne napięcie mięśni mimicznych, nadmierne otłuszczenie lub odwrotnie lokalny ubytek objętości tkanek oraz zwiotczenie powłok ciała, opadanie owalu twarzy, pajączki żylne itd.


Czy kosmetyka (kosmetologia) zajmuje się tym samym co medycyna estetyczna?

Ogólnie można odpowiedzieć tak. Lecz jak zwykle dokładna odpowiedź tkwi w szczegółach. Tu warto odwołać się po raz kolejny do prawa polskiego i europejskiego.

Kosmetyka ( kosmetologia) zajmuje się " ciałem człowieka: skórą, włosami, wargami, paznokciami, zewnętrznymi narządami płciowymi, zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej". Oraz " wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu". Zabiegi kosmetyczne co do zasady nie mogą zmieniać (naruszać) funkcji ani struktury ciała- tzn. nie mogą przekraczać swoim zasięgiem warstwy rogowej naskórka.

Medycyna ( w tym medycyna estetyczna) zajmują się diagnozowaniem oraz leczeniem. Zawiera się tu zarówno leczenie farmakologiczne jak i leczenie zabiegowe. Zabiegi medyczne - w odróżnieniu od kosmetyki/ kosmetologii oddziaływują na strukturę i funkcję ciała.

Pewna część ( zazwyczaj mniej zaawansowanych zabiegowo) lekarzy wkracza na teren kosmetologii zajmując się np. makijażem permanentnym, usuwaniem owłosienia, peelingami powierzchownymi. Podobnie część kosmetyczek zapuszcza się na teren medycyny używając metod stricte leczniczych np. usuwając brodawki, wykonując inwazyjne peelingi.

Z pełnym przekonaniem można jednak powiedzieć, że medycyna estetyczna i kosmetyka (kosmetologia) doskonale ię uzupełniają. Współpraca kosmetyczki i lekarza przynosi korzyść  obojgu; przede wszystkim kobiecie - leczonej przez lekarza i na co dzień pielęgnowanej przez kosmetyczkę


Pytania pacjentów

created_desc: