ul. Wojska Polskiego 174, Kalisz
Medycyny Estetycznej
ul. Jagiellońska 28/98, Sieradz
specjalista chirugii i medycyny estetycznej, czł zarządu Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
W czym pomagamy
Zmarszczki mimiczne są wynikiem powtarzających sie załamań skóry podczas ruchu mięśni mimicznych twarzy. Z wiekiem staja się pierwszym widocznym objawem starzenia. Na szczęście można w sposób małoinwazyjny np. za pomocą BOTOXu pozbyć sie tych zmarszczek uzyskując efekt pogodnej twarzy
Bruzdy i fałdy twarzy będące skutkiem zaniku kolagenu w skórze leczy się wypełniając je bądź własnym tłuszczem (lipofilling) bądź kwasem hialuronowym (Restylane, Juvederm, Voluma, Succive i inne). Rzadko stosowany bywa także kolagen pochodzenia zwierzęcego. Odchodzi się obecnie od podawania tzw. wypełniaczy permanentnych lub długotrwałych na bazie związków akrylowych i silikonów z powodu późnych odczynów pojawiających się nawet po kilku latach
Usta małe, zapadnięte, zanikowe stanowić mogą znaczący defekt estetyczny dla pacjentki i duże wyzwanie dla leczącego. Efekt korekcji ich kształtu lub wielkości jest bardzo doceniany.
Przebarwienia (plamy na skórze) posłoneczne, pozapalne, i hormonalne obiektywnie nie zagrażają życiu ani utratą zdrowia, powodują jednak często duży dyskomfort estetyczny będąc trudnym problemem do usunięcia w gabinecie kosmetycznym. Najważniejsze przed podjęciem prób leczenia jest zdiagnozowanie przyczyny. Zastosowanie najlepszej dla konkretnej osoby terapii miejscowej (peelingi medyczne, Cosmelan, Dermamelan, Retilan).daje zazwyczaj bardzo dobry skutek pod warunkiem długotrwałej ochrony przeciwsłonecznej.
Problemy z cerą pojawić się mogą w każdym wieku. U młodzieży jest to najczęściej trądzik, u kobiet w ciąży i zażywających hormony pojawiają sie plamy i przebarwienia. W wieku bardziej dojrzałym dyskomfort powodują zmarszczki, suchość skóry lub jej przetłuszczanie, podrażnienia i nietolerancja kosmetyków. U wielu kobiet mamy do czynienia ze skórą nadmiernie wrażliwą lub z pojawiającymi się nawet w wieku dojrzałym zaskórnikami. U większości kobiet przewlekła ekspozycja na słonce powoduje że skóra jest ziemista lub poszarzała. Wdrożenie indywidualnego programu progresywnej terapii odmładzającej pozwala cieszyć sie na powrót piękną i świetlistą cerą
Naczynka twarzy mogą być objawem nietolerancji kosmetyków, nadwrażliwości lub trądziku różowatego. Jakkolwiek nie istnieje sposób na jednoetapowe i ostateczne pozbycie się naczynek, po rozpoznaniu przyczyny poddają się leczeniu miejscowemu lub zamknięciu laserem.
Wiotkość skóry będąca wynikiem starzenia jeśli nie zadbamy o nią na czas wymagać będzie liftingu. Na szczęście korzystając z dostępnych terapii można spowodować ujędrnienie skóry Sposób terapii - np. injekcji własnego osocza bogatopłytkowego (PRP, Regeneris, Promoitalia), injekcji kwasu polimlekowego (SCULPTRA) lub naświetlania laserem albo terapii falami o częstotliwości radiowej -musi być dobrany indywidualnie. Facelift pozostaje nadal zarezerwowany dla osób z dużym nadmiarem skóry.
Starzenie się skóry rąk i szyi bywa oznaką upływu czasu zanim podobne oznaki stana się widoczne na twarzy. W leczeniu używane są metody biostymulacji za pomocą mezoterapii, terapii osoczem bogatopłytkowym lub pobudzania fibroblastów laserem. Ubytek tkanek grzbietu rak uzupełniany być może za pomocą wypełnienia własnym tłuszczem lub kwasem hialuronowym.
Miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej (otłuszczenie) podbródka, brzucha, ud lub kolan u osób o prawidłowej masie ciała może zniekształcać twarz lub nawet proporcje całej sylwetki. Do leczenia rzadziej obecnie stosuje się odsysanie tłuszczu (liposuckję). Zamiast tego wybierana jest chętniej przez pacjentów i lekarzy lipoliza injekcyjna lub lipoliza laserowa.
Pajączki żylne na nogach są zazwyczaj objawem niewydolności żylnej. Próby laserowego, przezskórnego zamknięcie pajączków kończą się zazwyczaj niepowodzeniem i pozostawieniem blizn. Jeśli nie ma jeszcze dużych żylaków, które trzeba leczyć chirurgicznie zastosowanie ma skleroterapia czyli ostrzykiwanie (obliteracjia).
Znamiona, guzki i brodawki skóry budzą niepokój z powodu możliwości przemiany nowotworowej i konieczności szczególnej ochrony na słońcu a także podczas zabiegów kosmetycznych. Nie wszystkie muszą być koniecznie usuwane, lecz pacjenci decydują się na usunięcie z przyczyn zarówno profilaktycznych jak i estetycznych. Indywidualnie dobierana jest metoda leczenia: ablacja laserowa, wycięcie chirurgiczne (także z badaniem histopatologicznym), koagulacja lub kriochirurgiia
Blizny pourazowe i pooperacyjne stanowią widoczna skazę po przebytym urazie. Jakkolwiek nie jest możliwe całkowite ich usunięcie, to efekt ich zniwelowania jest bardzo doceniany. Używane metody leczenia blizn to wycięcie i plastyka z przesunięciem płata, dermabrazja, chemabrazja za pomocą głębszych peelingów, resurfacing laserowy a nawet wypełnienie blizn zanikowych- metoda musi być dostosowana do problemu.
Cellulit jakkolwiek dotyczy tylko kobiet, to zauważalny jest u większości kobiet już w wieku średnim. Jest to złożona patologia z komponentą miejscowego nadmiaru tłuszczu i zaburzeń krążenia. Zazwyczaj wymaga zarówno mezoterapii, jak i drenażu limfatycznego.
Nadmierna potliwość rąk oraz pach, powodujące duży dyskomfort społeczny dotyczy 2-5 % społeczeństwa. Leczenie radykalne możliwe jest za pomocą sympatektomii (operacji z przecięciem nerwów współczulnych). Znacznie mniej inwazyjny zabieg powodujący kilkumiesięczne zmniejszenie wydzielanie potu można przeprowadzić za pomocą toksyny botulinowej.